Imię jest niejako wyznacznikiem człowieka. Wypowiadając czyjeś imię mamy na myśli konkretną osobę, poprzez imię możemy się do niej zwrócić, poprzez imię widzimy niejako przed swymi oczami tę osobę, choć fizycznie jej z nami nie ma. Od lat imię stanowiło ważny aspekt życia człowieka, nigdy nie było traktowane przedmiotowo, czy jako zlepek pustych głosek, które chcąc, czy nie chcąc musimy wypowiedzieć by się do kogoś zwrócić.
Kult imienia, bo w sumie tak można by to określić, wywodzi się ze Starożytności. Już w Antyku ludzie przypisywali imieniu ogromną wartość. Traktowali imię jako wyznaczniki życia i śmierci. Twierdzili on, że znaczenie imion ma wpływ na całe życie człowieka. Czy mieli rację? Tego się nie da udowodnić naukowo, jest jednak stwierdzone, że człowiek może sobie sam wmówić, że jego życie wygląda tak, jak mówi znaczenie jego imienia? Jak to możliwe? To proste – podświadomie po przeczytaniu znaczenia swego imienia dążymy do tego, aby być takim, jakim tam nas opisali.
Współcześnie wiarę, że znaczenie imienia ma wpływ na życie człowieka traktuje się raczej z przymrużeniem oka. Jednak imię ma wciąż ogromną wartość dla człowieka. Ważne jest choćby, dlatego, że ludzie na jedne imiona patrzą w sposób pozytywny, a z innych się wyśmiewają. Stąd też rodzice wybierając imię dla dziecka patrzą na trend jaki panuje wśród imion, aby ich córka, czy syn nie było jedyną Marią czy Janem w klasie, ale kolejną Julią, bądź Rafałem. Z jednej strony faktycznie, z dziecka się śmiać nie będą, gdyż będzie jak inni, a z drugiej? Czy nie lepiej być jednym wyjątkowym, niż jednym z wielu?
Drugim motywem wyboru imienia jest tradycja. Tradycja nazywania dziecka imieniem po dziadkach. Niestety ten piękny motyw zanika, na rzecz nadawania dziecku imion bohaterów seriali czy filmów…