Laser to każdy wie co to jest. Jedni uważają go za zabawkę, inni za narzędzie, które zatrzymuje im młodość. Laser to również narzędzie stosowane w przemyśle metalowym i nie tylko metalowym. Cięcie laserem ma obecnie bardzo duże zastosowanie w branży metalowej oraz innych gałęziach przemysłu. Jak jest wykorzystywane? Do czego jest stosowane i po co ?
Wycinanie laserem to metoda termicznego oddzielania materiału. Oddzielanie materiału możne następować w trzech typach: sublimacja, wypalanie i topienie. Najczęściej stosowane jest połączenie tych trzech metod i to właśnie wykorzystuje laser. Wycinanie laserem polega na punktowym wprowadzaniu energii przez wysokoenergetyczny strumień tnący. Co jest celem cięcia laserowego? Cel jest prosty – wytworzyć takie elementy, które bez obróbki mogą zostać dalej wykorzystane.
Obecnie laser stosuje się głównie do cięcia metali, ale również i niemetale mogą być nim cięte. Często wykorzystuje się je do cięcia stali wysoko i niskostopowych, a także tytanu, aluminium, ceramiki, tworzyw sztucznych oraz drewna.
Przy laserach można wyróżnić kilka jego typów. Nie każdym z laserów można ciąć to samo. Np. PCV, szkło, czy drewna należy ciąć laserem CO2. Cięcie laserem CO2 wykorzystywane jest również w branży spożywczej, gdyż jest ono całkowicie higieniczne i bezdotykowe.
W wycinaniu laserem można wyróżnić kilka metod:
- cięcie przez wypalanie
- cięcie przez topienie i wydmuchiwanie
- cięcie przez odparowanie
- zimne cięcie
- zarysowanie
- generowanie pęknięć termicznych