Cięcie wodą i cięcie laserem to jedne z metod obróbki metali, nad którymi toczy się najwięcej dyskusji. Pomiędzy tymi dwoma technologiami toczy się największa walka. Obie metody posiadają swoich zwolenników, ale posiadają też grono przeciwników. Każda z grup widzi w nich inne cechy – jedni uwypuklają zalety, inni skupiają się na wadach. Która metoda lepsza?
Z punktu widzenia jakościowego obie metody wykazują się wysoką jakością obrabianych materiałów, choć szala przechyla się minimalnie na stronę cięcia laserem, a to za sprawą faktu, że obrabiany laserem metal wykazuje się niezwykłą czystością krawędzi po przejściu lasera. Pod względem kosztów obie metody mają porównywalną wartość, a więc nie na tym poziomie toczy się dyskusja.
Wycinanie laserowe charakteryzuje się również prędkością działania. Skoncentrowanie światła laserowego na jednym punkcie i działania z prędkością skoncentrowanego światła jest wręcz niemożliwe do porównania z prędkością innych urządzeń obróbki metali. W przypadku prędkości urządzeń tnących wodą można powiedzieć, że jest ona stosunkowo wolna, jednak zaletą metody cięcia wodą jest to, że urządzenia tnące nie potrzebują przestojów tak jak to jest w przypadku laserowego cięcia. Cięcie laserem pozostawia również idealne krawędzie, co też jest dużą zaletą.
Która metoda jest lepsza? Nie da się tego jednoznacznie określić. Obie metody mają zalety, obie też mają wady. Wszystko zależy od rodzaju obrabianego metalu i wymagań klientów. Jeśli zależy klientowi na szybkości to metoda laserowa będzie idealna. Obróbka metali posiada wiele metod – a te dwie są zdecydowanie najlepsze pod względem jakości.